Buda dla psa

Informacja popularyzowana była zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ale bud nie robi się przecież na jeden sezon, więc aktualna jest przez cały rok.

PSIA BUDA

Buda:
Musi być dobrze przystosowana do warunków atmosferycznych okolicy. Nasz klimat to niewiele słońca, za to dużo wiatru, deszczu i mrozu, dlatego buda musi się składać z dwóch części: legowiska i przedsionka (te dostępne w handlu zwykle niestety mają wewnątrz tylko 1 pomieszczenie).
Zbudowana powinna być z naturalnych materiałów, np. z desek (felcowanych lub inaczej uszczelnionych), płyt drewnianych itp. Przestrzeń między podwójnymi ścianami i podobnie wykonana podłogą powinna być wypełniona materiałem izolacyjnym (styropianem lub wełną mineralną). Buda nie może nigdy bezpośrednio stać na ziemi, należy ją ustawić na fundamencie, lub przynajmniej na cegłach. Wystający do przodu, zdejmowany dach powinien dobrze osłaniać wejście i dawać możliwość oczyszczania wnętrza, obejrzenie chorego zwierzęcia itp. W zimie w wejściu do przedsionka trzeba zawiesić zasłonę z ciężkiego, grubego materiału, a do legowiska włożyć dużą wiązkę słomy (sprawdza się lepiej niż koce, materace itp.). Wymiary budy muszą odpowiadać wielkości psa, umożliwiać swobodne wyciągnięcie łap na leżąco,. Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że będzie ona ogrzewana jedynie ciepłem psa i nie można przesadzić z jej wielkością.
Przykładowe wymiary (za E.Sasimowskim) dla psa o wzroście ok. 60 cm. to:długość 115 cm (w tym legowisko 80cm a przedsionek 35 cm), szerokość 75 cm, wysokość 80 cm, otwór wejściowy 40 x 35 cm.

Kojec:
W miarę możliwości powinien zapewniać psu możliwość swobodnego ruchu (im większy, tym lepszy).Może być ogrodzony wysoką (ok. 2 m ) metalową siatką, na podmurówce, lub zagłębioną w ziemi w sposób uniemożliwiajcy psu podkopywanie się. Lepiej jak podłoże jest lekko pochylone, może być utwardzone, ale psy lepiej czują się na ziemnym, wysypanym warstwą piasku. Kojec powinien być usytuowany w zacisznym miejscu, nie wystawionym na wiatr i znajdującym się w lekkim cieniu . Musi być wyposażony w niewywrotne naczynia na wodę i pokarm. Przy ujemnych temperaturach otoczenia, trzeba dbać o częstsze podawanie ciepłej wody i karmy w ilości do bezpośredniego zjedzenia. Resztki niezjedzonej karmy należy usuwać, aby nie pozwalać na jej zamarzanie .

Opracował lek.wet. Andrzej Formański

Żródła:

Koch-Kostersitz M. – 400 rad dla miłośników psów ,
Sasimowski E. – Zarys szczegółowej hodowli zwierząt .

Buda dla psa